Forum

Please or Zarejestruj się to create posts and topics.

Swap skrzyni 5biegów na 6biegów - co potrzeba?

Cześć! Jako, że sam przechodziłem przez temat swapu - będzie o tym materiał, ale w formie vloga - postanowiłem podzielić się informacjami, które samemu przez długi czas nie za bardzo mogłem znaleźć w sieci, a jak ktoś coś wiedział, to nie chciał powiedzieć.

 

Co potrzebne do zmiany skrzyni biegów?

  • Skrzynia biegów manualna 6B (u mnie siedzi 23 00 7 562 730 GS6-37DZ - THES z coupe 2.0d)
  • Łapa skrzyni ( 22 31 6 760 531 )
  • Wał napędowy ( 26 11 7 523 929 L=1484MM )
  • Dyferencjał pod ten wał i zapewne z innym przełożeniem ( 33 10 7 556 669  przełożenie 2.56 )
  • Kompletne sprzęgło i dwumasa:
    • sprzęgło - 624 3158 10
    • docisk 124 0336 10
    • zestaw wysprzęglika 514 0002 10
    • tarcza sprzęgłowa 324 0336 10
    • DKZ - 415 0401 10

Co może zostać ze starej skrzyni biegów?

W moim przypadku nie potrzebowałem zmieniać półosi i podpory wału.

 

Kodowanie, programowanie, adaptowanie nowej skrzyni biegów?

Teraz część owiana największą tajemnicą. O ile wymiana techniczna to w sumie plug & play, czyli odkręcamy stare, wkręcamy nowe i po robocie, tak problem pojawia się z pracą ECU. Nie wszyscy wiedzą, albo wiedzą i nie chcą powiedzieć, ale wraz ze zmianą skrzyni i dyfra zmieniają się też obciążenia silnika i cała praca ECU. Swap skrzyni najprawdopodobniej spowoduje wzrost spalania i dziwne szarpania podczas jazdy, szczególnie na 5 biegu z "butem w podłodze" czyli przy np. wyprzedzaniu na autostradzie. ECU mimo, że ma zadaną mapę to szaleje, szczególnie po pupie dostaje AirFuelRatio. Ciśnienie na szynie i N75 działają skokowo, a nie liniowo.

https://e46garage.pl/wp-content/uploads/asgarosforum/12/e46garage.pl%20e46garage.png

Co w związku z tym? Z pewnością nie znajdziemy żadnej opcji do zakodowania w NCS jak i PASoft. Jedynie co w tej kwestii można zrobić to całkowity remap ECU, czyli wgranie mapy z auta, które też miało 6biegów. W załączniku wrzucam czysty plik wsadowy dla M47N 150KM 6 biegów. Uwaga! To jest plik stockowy, oznacza to, że nie ma żadnych modyfikacji. Jak wgrać mapę? O tym w innym miejscu, tutaj jedynie informuję, że taka zmiana, najprawdopodobniej będzie konieczna.

 

Dodane pliki:
  • Aby przesyłać pliki musisz się zalogować.

Dwumasa może zostać z 5b, u mnie została. Spotkałem się jeszcze informacją że wystarczy zaktualizować sterownik przez winkfp, swoją drogą wgrywałeś tę mapę do siebie? Działa na niej tempomat na 5 biegu?

Być może można, ale w moim przypadku 2masa nie pasowała. Tak, mam ten soft u siebie i jest wszystko ok. Tempomat działa 🙂

Bardzo przydatne informacje, faktycznie trudno doszukać się ich w internecie

 

__________________

https://meblowa1.pl/garderoby/