Wtryskiwacze to kluczowy element poprawnej pracy silnika jak i prawidłowej mocy pojazdu, a szczególnie jeżeli zamierzamy tę moc podnieść. Pewne objawy takie jak spadek mocy, szary dym i trudności z odpalaniem mogą sugerować, że coś jest na rzeczy. Jak sprawdzić, które wtryskiwacze nadają się do wymiany? Najprościej za pomocą testu przelewowego.

UWAGA! Test przelewowy jest jest wyrocznią w kwestii prawidłowej pracy wtryskiwacza. Wyniki takiego testu mogą jedynie zasugerować, który wtryskiwacz działa nieprawidłowo. Najlepszą diagnozą jest wyjęcie i sprawdzenie maszynowe. Test przelewowy wykonujemy gdy korekty wtryskiwaczy pod komputerem nie dają jednoznacznego wniosku, a mimo to objawy nadal są widoczne.

BMW E46 318d 320d 330d – test przelewowy – co potrzebujemy?

Oczywiście możemy kupić gotowy zestaw i mieć wszystko z głowy, np taki:

Ale ja zbudowałem to o wiele taniej:

Dla silnika M47 / M47N (4 cylindry) potrzebujemy 4 sztuki strzykawki 100ml:

Na spokojnie 2m bieżące wężyka sylikonowego do paliwa 4mm żeby nie było problemu z manewrowaniem całym testerem:

1m bieżący wężyka 5mm jako redukcja dla powrotu wtryskiwacza

1m bieżący wężyka 6mm jako redukcja dla powrotu wtryskiwacza

1m bieżący wężyka 7mm jako redukcja dla powrotu wtryskiwacza

1m bieżący wężyka 8mm jako zasilanie powrotu wtryskiwacza

ŁĄCZNY KOSZT: 22,60zł to można jeszcze zredukować gdy będziemy w stanie kupić 0.5m wężyków do redukcji.

BMW E46 – Jak zrobić tester wtryskiwaczy?

Jeżeli mamy już wszystkie elementy to 2m wężyka 4mm dzielimy na 4 równe części po 50cm każdy. Ważne jest by wszystkie elementy miały równe długości bo inaczej pomiar będzie nieprawidłowy! 

Teraz wszystko jest proste jak drut. Wkładamy wężyk 4mm w 5mm, 5mm w 6mm, 6mm w 7mm i 7mm w 8mm, a 8mm naciągamy na powrót wtryskiwacza. Wszystko trzyma się stabilnie i nie przecieka.

bmw e46 test przelewowy wtryskiwaczyGdy mamy to połączone to teraz trzeba zrobić element pomiarowy. Wykorzystamy strzykawki 100ml (mogą być też 50ml). Wpinamy w nie wężyki, a same strzykawki montujemy w jednej linii np. w tekturze (kartonie):

bmw e46 test przelewowy wtryskiwaczyCałość stabilnie ustawiamy w jednym miejscu, albo podwieszamy. Ja użyłem do tego skrzynki z narzędziami:

bmw e46 test przelewowy wtryskiwaczyTo wszystko – możemy przejść do testowania 🙂

BMW E46 – jak prawidłowo zrobić test przelewowy?

Wbrew pozorom wykonanie testu to nie jest takie „hop siup”. Na początku, gdy odłączymy powroty wtryskiwaczy, musimy je zabezpieczyć żeby paliwo się nie wylewało i nie zapowietrzyć układ paliwowy (ryzyko jest niskie w przypadku M47N).

bmw e46 test przelewowy wtryskiwaczyKróćce powrotów zapętlamy wężykiem jak na powyższym zdjęciu, dzięki czemu nie będzie zapowietrzenia oraz paliwo nie będzie wyciekało (nie powinno, ale z doświadczenia wiem, że przez krótki czas po prostu się z niego leje).

Ok czas odpalić auto i pozostawić na biegu jałowym. Obserwujemy czy wszystko się trzyma i nigdzie paliwo nie przecieka. Jeżeli jest ok, to :

  • Czas trwania testu: 4minuty
  • Prawidłowy przepływ paliwa: 10ml/minutę
  • Dopuszczalne odchylenie poziomu paliwa w miarce: do 30%

Jak wyliczyć dopuszczalne odchylenie? Sprawdzamy, który wtryskiwacz napełnił najmniej naczynie pomiarowe. Mnożymy tę wartość raz 1,3 i otrzymany wynik jest granicą akceptowalną. Powyżej tej wartości wtryskiwacz nadaje się do dalszej analizy na stole (najprawdopodobniej jest nieszczelny i przepuszcza dużo paliwa, albo jego końcówka jest zatkana i nie jest w stanie prawidłowo rozpylać paliwo).

Zobaczmy to na moim przykładzie:

Wtryskiwacz numer 2: po 4 minutach w ogóle się nie napełniło paliwo – oznacza to, że końcówka wtryskiwacza wręcz wlewa paliwo do cylindra – do wymiany

Wtryskiwacz numer 1: napełniony najszybciej, dawka przekracza normę (dopuszczalne byłoby +- 14,5ml bo wtryskiwacz 2 i 3 napełniony jest praktycznie na równo po 11ml. 11ml x 1,3 = 14,3)

Co w związku z powyższym? Pamiętajmy o kompensacji na cylindrach, która sterowana jest przez ECU. Dla mnie na pierwszy ogień idzie wtryskiwacz numer 2 do wymiany. Po jego podmianie wartość wtryskiwacza numer 1 może ulec poprawie.

 

To by było na tyle, prawda że proste?

 

Podobało się? Udostępnij wpis w mediach społecznościowych. Dzięki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj