BMW E46 Wymiana łączników stabilizatora instrukcja

Jeżeli podczas jazdy słyszysz stuki, a auto zachowuje się niepewnie w zakrętach, czas najwyższy wymienić zapewne uszkodzone już łączniki stabilizatora. Jak to zrobić? To proste!

Od czego zaczynamy? Od skompletowania narzędzi. Grzechotki, nasadki 15/16, klucz płaski 17,18,16 – różnie. Nowe łączniki stabilizatora. Prawa strona jest taka sama jak lewa. Przydatne są też kobyłki, skręcanie kołem w powietrzu znacznie ułatwi nam dojście i pracę, także bezpiecznie osadzimy auto na kobyłce niż żabie lub lewarku.

bmw e46 wymiana łączników stabilizatora instrukcja 0022

Także podnosimy teraz auto, ustawiamy na kobyłce (podkładam pod wahacz przód). Opuszczenie auta na kobyłkę też ułatwi odkręcenie łącznika, ponieważ nie będzie on naprężony i z łatwością wyjdzie.

bmw e46 wymiana łączników stabilizatora instrukcja 0021

bmw e46 wymiana łączników stabilizatora instrukcja 0006Nim zaczniemy odkręcać, warto szczotką drucianą przeczyścić śruby i popsikać je WD40 lub innym odrdzewiaczem.

bmw e46 wymiana łączników stabilizatora instrukcja 0005

Teraz bierzemy nasadkę 15 i klucz płaski 16 lub nasadkę 16 i klucz płaski 17/18. To zależy od tego jakie łączniki stabilizatora mamy. Co ciekawe Meyle HD posiadają inne nakrętki i inną kontrę niż OEM.

bmw e46 wymiana łączników stabilizatora instrukcja 0003Jeżeli nie jesteśmy w stanie chwycić kontry z tyłu płaskim kluczem, możemy posłużyć się kluczem francuskim, ale takim malutkim (pewnie ma on jakąś fachową nazwę, ale nie wiem jaką 🙂 )

bmw e46 wymiana łączników stabilizatora instrukcja 0009Dół ma trochę gorszy dostęp, ale odkręcenie śrub jest nadal możliwe

bmw e46 wymiana łączników stabilizatora instrukcja 0009 bmw e46 wymiana łączników stabilizatora instrukcja 0009Po odkręceniu, jeżeli łącznik nie chce wyjść możemy podnieść trochę auto żabą/lewarkiem lub opuścić je na kobyłkę. Wtedy powinniśmy swobodnie wyjąć łącznik.

Poniżej zdjęcia starego, uszkodzonego łącznika.

bmw e46 wymiana łączników stabilizatora instrukcja 0009 bmw e46 wymiana łączników stabilizatora instrukcja 0009Tak prezentuje się porównanie starego i nowego łącznika

bmw e46 wymiana łączników stabilizatora instrukcja 0009Montowanie nowego łącznika przebiega w odwrotny sposób do demontażu. Warto jednak upewnić się, że dostatecznie głęboko osadziliśmy gwint łącznika, bo po czasie może pojawić się luz i znowu będzie słychać stukanie.

bmw e46 wymiana łączników stabilizatora instrukcja 0018Łączniki stabilizatora należy dokręcić z momentem 25-35nm, dokładna wartość w każdym łączniku podana jest w instrukcji. W przypadku MeyleHD to 25nm. Niestety nie ma tam miejsca na klucz dynamometryczny więc po prostu dokręcamy na tyle, że aż nie jesteśmy w stanie wykonać już żadnego ruchu.

Po montażu zróbmy kilka km jazdy testowej i potem dociągnijmy jeszcze raz nakrętki pamiętając o kontrze – w przeciwnym razie śruba będzie się kręciła w miejscu.

To tyle. Prawda, że prosta naprawa? 🙂

Podobało się? Udostępnij wpis w mediach społecznościowych. Dzięki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj