BMW E46 Radio Android – ISUDAR – Recenzja

Najpopularniejsze radio na androidzie do praktycznie każdego BMW. Czy warto je kupić? Jakie ma wady? O tym w tej recenzji.

Historia urządzeń Androidowych do BMW

By zrozumieć mój tok myślowy i porównania muszę wyjaśnić Wam jak wyglądała historia takich jednostek. Pierwsze radia na androidzie były niezwykle powolne i pod względem jakości totalnie beznadziejne. 2GB RAM to był hit. OS to Android 4. Uruchamianie radia trwało ponad 1 minutę. Jakość dźwięku była niczym z AUX na radiu BMW Business CD.

Jednym słowem – dawne radia oparte na Androidzie to epoka kamienia nawet nie łupanego w porównaniu do tego co oferuje Isudar dzisiaj.

 

E46 Radio Android Isudar – specyfikacja

z kodem rabatowym: e46garage – 11% taniej! Podaj go przy zamówieniu. Dostawa z Polski w kilka dni od momentu wysłania.

 

Radio, które posiadam to wersja B59 oparta na Androidzie 9. Najważniejsze cechy tej jednostki to:

 • 4 GB RAM
 • 64 GB pamięci wewnętrznej
 • Wzmacniacz wyjściowy 48W x 4
 • Ekran 7″ 1024 x 600
 • Procesor Octa Core Cortex A53 64bit
 • Amplifier Chip: ST7851
 • Radio Chip: NXP6686
 • DSP: Tak

Więcej możecie przeczytać w pełnej specyfikacji na stronie produktu 😉

Zawartość zestawu. Co w pudełku?

bmw-e46-radio-android-isudar-recenzjaPudełko z radiem zawiera w sobie mnóstwo kabli, które mogą przyprawić o zawrót głowy, ale spokojnie. Wszystko jest do ogarnięcia i nie jest takie straszne, na jakie wygląda. Najważniejszy jest CANBUS pozwalający na komunikacje radia z autem (szczególnie obsługę kierownicy). W zestawie znajdziemy też wtyczkę dla radia zwykłego oraz dla stacji pod radio 16:9. Antena WIFI, antena GPS, rozszerzenia dla urządzeń USB, kable dla kamer cofania i kamery przedniej i mnóstwo dodatkowych rzeczy. Szczegółowo prezentuję zestaw na filmie:

Instalacja radia Android w BMW E46

Jak wygląda instalacja takiego radia w BMW E46? Bardzo prosto. Wbrew temu co można sądzić po zawartości zestawu, podpinanie wszystkiego nie jest tak skomplikowane. Dużo więcej pracy zajmuje przełożenie klimatyzacji drabinkę niżej i pozbycie się schowka oraz starego stelaża pod radio. To również dokładnie pokazuję na filmie, także opis jest zbędny 😉

Najważniejsze funkcje radia ISUDAR

Przyjrzyjmy się teraz najważniejszym funkcjom jakie oferuje radio Isudar. Pytacie też o niektóre z nich, więc postaram się to wszystko wyjaśnić jak najlepiej potrafię. W razie wątpliwości zapraszam do komentowania tutaj jak i na fanpage na Facebooku.

Wersja systemu, canbus, sterowanie z kierownicy, uruchamianie

Jak już wyżej wspomniałem, za komunikację radia z autem odpowiada małe urządzonko zwane CANBUSem. To tak najprościej tłumacząc. Podłączamy je do wiązki za pomocą odpowiedniej wtyczki i cieszymy się komunikacją z autem. Co dzięki temu zyskujemy? Głównie to sterowanie z kierownicy, podświetlenie radia sterowane tak jak reszta podzespołów.

Moje radio pracuje na wersji Android 9 i MCU: MTCE_GS_V3.17_3

bmw e46 radio android-isudar recenzja MCU MTCEZapewne w niedalekiej przyszłości zostaną wydane aktualizacje usprawniające pracę radia. Porównując jednak działanie Isudar do starych jednostek androidowych stwierdzam, że jest to demon prędkości. Radio włącza się w dosłownie kilka sekund po włączeniu zapłonu (niestety nie da się uruchomić radia po przekręceniu kluczyka w pozycję I bez dodatkowej modyfikacji wiązki). Twardy boot nie trwa też dłużej niż 30 sekund.

Dodatkowo takie rzeczy jak logo przy uruchamianiu (po twardym boocie), ustawienia oświetlenia, automatycznego włączania się podświetlenia zgodnie z włączającymi się lampami, oglądanie wideo podczas jazdy itp. konfigurujemy w ustawieniach fabrycznych. Kod – hasło dostępu do ustawień fabrycznych w przypadku radia Isudar to: 126.

bmw e46 radio android-isudar recenzja MCU MTCEW przypadku gdyby ktoś miał problem z kolorem oświetlenia (BMW amber), zmianą logo oraz pracą multifunkcji – udostępniam moje ustawienia, które działają.

Co gdy chcemy inaczej ustawić klawisze na kierownicy? Wówczas musimy posłużyć się aplikacją SWC, która pozwala na przypisanie na nowo poszczególnych funkcji danym klawiszom.

Isudar – jakość dźwięku, equalizer, DSP

Przy pierwszym uruchomieniu i włączeniu Radia lub dowolnej muzyki miałem wrażenie, że Isudar gra strasznie płasko i bez takiej głębi. Miałem wrażenie jakbym słuchał muzyki przez rurkę z papieru. Im dłużej radio grało tym dźwięk stawał się lepszy. Czyżby teoria o wygrzewaniu miała tutaj swoje uzasadnienie? Nie wiem, ale faktem jest to, że po miesiącu radio brzmi zupełnie inaczej. Początkowo musiałem podbijać w equalizerze basy prawie na samą górę by w ogóle dawały przyjemność, a teraz podbicie jest niewielkie. Cała reszta setupu jest niezmieniona. Ogólnie moje „car audio” pracuje na takim zestawie:

 • Wzmacniacz Boschmann PCH-4882EX
 • Hi-Low konwerter (najtańszy za 10zł)
 • Hertz DCX 165.3 na półce
 • Domyślne głośniki i brzęczyki z przodu w drzwiach (planuję zmianę na audiosystem w najbliższym czasie, spokojnie 🙂 )

Radio posiada wyjście RCA dla wzmacniacza więc tak też będę się łączył, bo dla DSP ma to znaczenie. Na zwykłym wyjściu audio możliwości DSP podobno (czyli według osób związanych z car audio) nie są tak spektakularne. Sama moc mimo to jest dużo wyższa niż w radiu Business bo aż 48W na każdy kanał.

bmw e46 radio android-isudar recenzja MCU MTCE DSP EQUALIZER

bmw e46 radio android-isudar recenzja MCU MTCE DSP EQUALIZER

Czym właściwie to całe DSP jest? Otóż to nic innego jak procesor dźwięku. Isudar w wersji B59 faktycznie posiada wbudowany w podzespoły mały i prosty procesor, kiedy to inni producenci jedynie wgrywają oprogramowanie z opcją DSP, która nie zmienia totalnie nic. Dzięki DSP mamy możliwość sterować bardzo dokładnie „mocą i jakością” dźwięku na każdym z głośników osobno. Do wyboru mamy też predefiniowane style. To duży plus tego radia!

bmw e46 radio android-isudar recenzja MCU MTCE DSP EQUALIZER

Sam Equalizer jest również rozbudowany. Zakres regulacji pasm rozciąga się od 25 Hz do 16K Hz. Do dyspozycji mamy oddane różne predefiniowane style takie jak Rock, Pop, Jazz itp., ale też możemy stworzyć własne 3 style i je zapisać. Co więcej raz przygotowane ustawienia działają we wszystkich aplikacjach co jest dla mnie nowością w porównianiu do starych modeli. Tam EQ działał jedynie z aplikacją Radia i domyślnym odtwarzaczem muzyki. Isudar przenosi ustawienia do wszystkich apek.

Youtube, Spotify i domyślny odtwarzacz muzyki

Dokładnie tak, Google Play jest domyślnie wgrany w tym urządzeniu więc po dodaniu konta Google mamy możliwość pobierać różne aplikacje ze sklepu.

bmw e46 radio android-isudar recenzja MCU MTCE DSP EQUALIZER google play bmw e46 radio android-isudar recenzja MCU MTCE DSP EQUALIZER google play

Skoro możemy instalować dodatkowe aplikacje to czy możemy korzystać z Youtube i słuchać muzyki podczas jazdy? Jak najbardziej. W pierwszym kroku musimy w ustawieniach fabrycznych wyłączyć blokadę oglądania filmów podczas jazdy, a w drugim kroku musimy włączyć Youtube.

bmw e46 radio android-isudar recenzja MCU MTCE DSP EQUALIZER google play youtube bmw e46 radio android-isudar recenzja MCU MTCE DSP EQUALIZER google play youtube

Minusem jest jedynie to, że albo ja nie potrafię włączyć sekcji komentarzy w danym filmie, albo faktycznie jest to jakoś wyłączone. Film lub tez muzykę można uruchamiać, przeciągać do okienka lub wyłączać, ale no za choinkę nie wiem jak przeczytać komentarze lub chociaż opis filmu. Wiecie? Dajcie koniecznie znać w komentarzu!

Skoro Youtube i odtwarzanie z niego muzyki działa bez problemu to co z resztą? Szczerze mówiąc nie jestem jakimś geekiem by mieć tysiące aplikacji, a sam dopiero się uczę obsługi Spotify, ale tak – też działa i to bez problemu. Ustawienia pobranych plików jak i streamu na bardzo wysoką oraz wewnętrzny equalizer robią z tej aplikacji mój ulubiony odtwarzacz audio (tak, mam opcję premium). Działa tutaj, jak i na Youtube sterowanie z kierownicy – następny, poprzedni utwór/film.

bmw e46 radio android-isudar recenzja MCU MTCE DSP EQUALIZER google play youtube spotify bmw e46 radio android-isudar recenzja MCU MTCE DSP EQUALIZER google play youtube spotify

Co z domyślnym odtwarzaczem muzyki? Jest to bardzo przyjemna aplikacja, która spełnia swoją domyślną funkcję – pozwala odtwarzać muzykę. W niej mamy szybki dostęp do wyboru źródła i przeszukiwania folderów lub też samych plików, które chcemy odtworzyć. Praktycznie wszystkie formaty, włącznie z FLAC są odtwarzane. Również dostęp do EQ jest z poziomu odtwarzacza. Z graficznych bajerów mamy możliwość wyświetlanie okładki albumu lub coś, co nie wiem jak się nazywa, ale pojawia się praktycznie zawsze w odtwarzaczach, a mianowicie ta fala 😛

bmw e46 radio android-isudar recenzja MCU MTCE DSP EQUALIZER google play youtube spotify bmw e46 radio android-isudar recenzja MCU MTCE DSP EQUALIZER google play youtube spotify

Co ważne – po zmianie źródła odtwarzania, poprzednie zatrzymuje swoją pracę. W poprzednich wersjach tak dobrze to nie działało i przy włączonym radiu FM i włączonym Youtube, dźwięki się potrafiły na siebie nakładać. Tutaj tego problemu nie ma!

Nawigacja GPS i Yanosik

Domyślną aplikacją do nawigacji jest program o nazwie ISRAEL, który jest strasznie powolny i toporny.

Po uruchomieniu Google Map to one przejmują domyślną rolę aplikacji i działają bezbłędnie. Tak samo jak na telefonie tj. zarówno w tle gdy korzystamy z innej aplikacji, oraz bez problemu działają z Yanosikiem w chmurce. Oczywiście do poprawnej pracy wymagane jest połączenie z siecią za pomocą WiFi (wersja H53 posiada wbudowany modem 3G/4G – B59 musi korzystać z dodatkowego dongla lub hotspota w telefonie) oraz odbiornika GPS, który jest w zestawie. W przypadku aplikacji ISRAEL lub dowolnej innej mapy offline, połączenie z siecią nie jest wymagane.

bmw e46 radio android-isudar recenzja MCU MTCE DSP EQUALIZER google play youtube spotify yanosik google mapsbmw e46 radio android-isudar recenzja MCU MTCE DSP EQUALIZER google play youtube spotify yanosik google maps

Sam moduł GPS też działa bardzo dobrze. FIXa łapie szybko, ale nie wspiera GLONASS lub innych systemów, przez co dokładność według GPStest wynosi od 11m – 15m. Testowałem to na nieotwartej przestrzeni (między blokami i pod drzewami). Gdy jedziemy drogami między polami i dużymi przestrzeniami, dokładność spada do 8m.

bmw e46 radio android-isudar recenzja MCU MTCE DSP EQUALIZER google play youtube spotify yanosik google maps google chrome israel igo bmw e46 radio android-isudar recenzja MCU MTCE DSP EQUALIZER google play youtube spotify yanosik google maps google chrome israel igo

Internet, WIFI i Google Chrome w radiu ISUDAR

To nie powinno nikogo dziwić czy też zaskakiwać, ale skoro mamy cały pakiet Google do dyspozycji, to też przeglądarka działa bez problemu. Ta sama funkcjonalność co na tablecie. Możemy przeglądać dowolne strony tak samo jak byśmy robili to na smartfonie.

bmw e46 radio android-isudar recenzja MCU MTCE DSP EQUALIZER google play youtube spotify yanosik google maps google chrome

bmw e46 radio android-isudar recenzja MCU MTCE DSP EQUALIZER google play youtube spotify yanosik google maps google chrome

Pytanie tylko w jaki sposób mamy połączenie z Internetem? Odpowiedź jest bardzo prosta. Za pomocą WiFi. W zestawie znajduje się antena, która pomaga w odbieraniu sygnału sieci bezprzewodowej, dzięki czemu możemy albo robić hotspota w telefonie, albo korzystać z punktów dostępnych w domu lub innych miejscach. Wersja radia H53 posiada wbudowany modem 3G/4G. B59 niestety nie posiada takiej funkcjonalności, ale nic nie stoi na przeszkodzie by dokupić sobie modem na USB. Ja osobiście używam taki:

Działa on za pomocą podłączonego zestawu kabli. Wpinamy modem i radio ma połączenie z Internetem. Nie ma potrzeby łączyć się przez WiFi.

EOBD czyli diagnostyka z radia

Tak, ISUDAR współpracuje z TORQUE, CARLY i I-BUS. Ja nie korzystam z tych aplikacji, bo do diagnostyki wykorzystuję ICOM-a, ale da się odczytywać parametry live i sprawdzać kody błędów, a w przypadku CARLY oraz I-BUS nawet kodować różne rzeczy. Niestety aplikacje te nie działają po CANBUS tylko wymagają osobnego adaptera np. ELM327 (im nowsza wersja tym lepsza) lub dedykowanych adapterów. Łączymy się z nimi za pomocą Bluetooth lub WiFi (w zależności od adapterów). W radiu preinstalowany jest TORQUE i aktywowany (tak, piracka wersja), ale działa bez problemu. Ze sklepu play można pobrać nowszą wersję i ją wgrać osobno. Tutaj czego używamy do podstawowej diagnostyki zależy tylko od nas.

bmw e46 radio android-isudar recenzja MCU MTCE DSP EQUALIZER google play youtube spotify yanosik google maps google chrome israel igo torque carly i-bus

bmw e46 radio android-isudar recenzja MCU MTCE DSP EQUALIZER google play youtube spotify yanosik google maps google chrome israel igo torque carly i-bus

bmw e46 radio android-isudar recenzja MCU MTCE DSP EQUALIZER google play youtube spotify yanosik google maps google chrome israel igo torque carly i-bus

bmw e46 radio android-isudar recenzja MCU MTCE DSP EQUALIZER google play youtube spotify yanosik google maps google chrome israel igo torque carly i-bus

Radio FM i DAB+

Krótko o tym, do czego radio w ogóle służy. Isudar umożliwia słuchanie stacji radiowych na falach FM i AM oraz za pomocą DAB+. Do tego drugiego trybu – radia w wersji cyfrowej – wymagany jest osobny odbiornik, ale w Polsce liczba stacji radiowych nadających w DAB+ jest tak mała i dla mnie nieciekawa, że nie potrzebuję tego odbiornika.

bmw e46 radio android-isudar recenzja MCU MTCE DSP EQUALIZER google play youtube spotify yanosik google maps google chrome israel igo torque carly i-bus dab+

Co do radia FM to możemy zaprogramować 18 stacji. Moim zdaniem ich odbiór jest o wiele lepszy niż w Business CD lub też nawet Professional. Przy zapamiętaniu stacji pod przyciskami pojawia się ich nazwa o ile jest na tyle mocny sygnał by odebrać informacje. Radio również wyświetla informacje wysyłane przez FM np. kto teraz gra, kto za chwile będzie, numery telefonów i inne informacje. Dostępne są opcje AF TA PTY

bmw e46 radio android-isudar recenzja MCU MTCE DSP EQUALIZER google play youtube spotify yanosik google maps google chrome israel igo torque carly i-bus dab+ FM radio

Radio nie wymaga żadnego zewnętrznego wzmacniacza. Po prostu podpinamy pod wtyczkę radia z oryginalnej instalacji i cieszymy się z odsłuchu. Jedyny minus to taki, że po aktualizacji ustawień fabrycznych lub odłączeniu akumulatora wszystkie zapisane stacje znikają i musimy wyszukiwać je na nowo.

Kamera cofania ISUDAR

Kamera cofania nie jest dołączana do zestawu, trzeba ją dokupić osobno. W sklepie isudar.com jest bez problemu dostępna. Ja posiadam dokładnie ten model:

bmw e46 radio android-isudar recenzja MCU MTCE DSP EQUALIZER google play youtube spotify yanosik google maps google chrome israel igo torque carly i-bus dab+ FM radio kamera cofania

Proces instalacji kamery cofania możecie zobaczyć na moim kanale na Youtube. Tam też wspominam o niej i tłumaczę co i jak. Sama w sobie działa dobrze. Obraz na kamerę po włączeniu biegu wstecznego przełącza się dostatecznie szybki i mam wrażenie, że nieco wolniej wraca do poprzedniego odtwarzania.

bmw e46 radio android-isudar recenzja MCU MTCE DSP EQUALIZER google play youtube spotify yanosik google maps google chrome israel igo torque carly i-bus dab+ FM radio kamera cofania

Obraz widoczny w kamerze jest wyraźny, posiada ona swoje własne linie pomocnicze, więc te w opcjach radia można wyłączyć (Ustawienia pojazdu – włącz linie pomocnicze)

Sterowanie głosowe, bluetooth, rozmowy tel i przesyłanie ekranu ze smartfona

ISUDAR jak każde urządzenie wyposażone w system androida posiada wsparcie dla asystenta Google. Podobno siri też działa, ale to tylko wtedy gdy połączymy telefon przez bluetooth. Niestety nie mam iPhone by móc to potwierdzić i wytłumaczyć, ale tak producent deklaruje, więc muszę mu zaufać.

Za pomocą asystenta Google można normalnie sterować telefonem tj. np. nawiązywać połączenia z wybranymi kontaktami lub sterować nawigacją. Osobiście nie korzystam z tego rozwiązania.

Radio bez problemu po połączeniu telefonu poprzez Bluetooth prosi o pozwolenie na synchronizację kontaktów, dzięki czemu możemy bezpośrednio z telefonu rozmawiać. Jakość rozmów jest bardzo dobra. Osoby po drugiej stronie twierdzą, że słyszą mnie wyraźnie, a siebie nie. To wszystko tylko za pomocą wbudowanego w przednią obudowę mikrofonu.

Bardzo fajną opcją, aczkolwiek nie wiem do czego przydatną, jest przesyłanie ekranu telefonu bezpośrednio do radia. Widzimy to co na telefonie, na wyświetlaczu radiowym.

Radio możemy też połączyć z telefonem i odtwarzać muzykę znajdującą się na nim. Sterujemy wówczas telefonem przyciskami z radia lub z kierownicy. Sterowanie działa również z aplikacjami takimi jak Youtube lub Spotify! Funkcja ta nazywa się AD2P

bmw e46 radio android-isudar recenzja MCU MTCE DSP EQUALIZER google play youtube spotify yanosik google maps google chrome israel igo torque carly i-bus dab+ FM radio kamera cofania

bmw e46 radio android-isudar recenzja MCU MTCE DSP EQUALIZER google play youtube spotify yanosik google maps google chrome israel igo torque carly i-bus dab+ FM radio kamera cofania

Przednia kamera, wideorejestrator, asystent linii ADAS, TPMS

Niestety nie wypowiem się na te tematy, ponieważ nie korzystam z tych opcji, ale wspomnę jedynie, że są dostępne. ISUDAR obsługuje też front camerę i dodatkowo udostępnia opcję ADAS. Podobnie sprawa ma się z TPMS – po dokupieniu odbiornika i czujników możemy w radiu badać ciśnienie powietrza w oponach.

Wady i ciekawostki + podsumowanie

ISUDAR moim zdaniem posiada dwie wady. Pierwsza z nich, to brak możliwości całkowitego wyłączenia radia choćby dla samego ponownego uruchomienia. Można to zrobić jedynie odcinając prąd lub dokonując zmiany w ustawieniach fabrycznych. Jak ktoś zna jakąś metodę to piszcie w komentarzach. Ja do niej nie dotarłem jeszcze.

Druga wada to poziom głośności. Między 0, a 1 przeskok jest moim zdaniem zbyt duży. W ustawieniach fabrycznych jest opcja regulacji głośności i być może zmniejszenie wszystkiego do minimum spowoduje, że sam przeskok będzie znacznie mniejszy. Mimo to cyfrowy potencjometr, który ma wyznaczone odgórnie granice jest słabym rozwiązaniem.

Z ciekawostek powiem tylko, że osoby, które chcą wyłączyć ekran nocą mogą to zrobić w prosty sposób. Wystarczy przytrzymać dłużej przycisk [ X ] na pasku zadań. Ekran wówczas się wyłącza, a w tle wszystko pracuje bez zmian. Niestety regulacja głośności wybudza ekran. Sam przycisk też jest trudny do trafienia. Moim zdaniem wciśnięcie przycisku głośności lub fal powinien wyłączać ekran. W trakcie jazdy próba wyłączenia ekranu może być niebezpieczna!

 

 

Na plus można natomiast zaliczyć dzielenie ekranu. Przydatne jest to szczególnie gdy chcemy używać oryginalnej aplikacji Youtube i np. nawigacji.

Czy warto kupić radio Android ISUDAR?

Szczerze mówiąc byłem zwolennikiem klasycznego wyglądu konsoli w BMW E46, a pierwsze kontakty z radiem Android mnie skutecznie do siebie zraziło. Jednak cieszę się, że spróbowałem ponownie zainstalować i korzystać z radia ISUDAR. Serio, działa płynnie, ma dobry dźwięk i wiele opcji, do których nie muszę już wykorzystywać telefonu. Szczególnie zależało mi na muzyce, bo nagrywanie płyt MP3 i wachlowanie nimi było męczące.

Z kodem rabatowym e46garage na stronie isudar.com cena jest moim zdaniem dobra. Od siebie polecam!

Radio można też kupić na AliExpress w oficjalnym sklepie isudar, ale tam kod rabatowy nie obowiązuje i nie ma gwarancji wysyłki z Polski + jest drożej :S

 

Podobało się? Udostępnij wpis w mediach społecznościowych. Dzięki!

1 KOMENTARZ

 1. Świetny materiał, dzięki Tobie kupiłem to radio, a właściwie jego następce PX6. Dzięki!
  Czy w nowszej wersji radia PX6, której recenzje przeprowadzaleś na YouTube udało Ci się rozwiązać problem z brakiem możliwości całkowitego wyłączenia radia?
  Czy wiesz może jak w tym radiu wyłączyć całkowicie kamerę cofania?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj