Demontaż modułu komfortu GM5 BMW E46

Problem z oświetleniem w aucie? Otwieranie drzwi lub szyb z pilota nie działa? Centralny przestał działać? Radio nie działa? Zapewne uszkodzeniu uległ moduł komfortu. Oto poradnik jak go wymienić.

Demontaż modułu komfortu GM5 BMW E46 – wstęp

Po co wyjąć moduł komfortu w BMW E46? Powodów może być kilka:

 • Nie działa elektryczne opuszczanie szyb, po sprawdzeniu silniczka. Zarówno z przycisków jak i z kluczyka.
 • Problem z zamykaniem centralnym auta.
 • Pilot nie działa.
 • Auto samo się odblokowuje lub w przypadku touringa samo otwiera tylną szybę.
 • Nie działa oświetlenie kabiny lub samo się włącza.

W module komfortu jest też przekaźnik odbiornika centralki. On często ulega uszkodzeniu i głównie to jest podstawową przyczyną uszkodzenia modułu. O tej naprawie więcej w innym artykule.

Demontaż modułu komfortu GM5 BMW E46 – HIGH/LOW?

Moduł komfortu w BMW E46 to inaczej Moduł GM5 (General Module 5). Wszystkie wyglądają praktycznie tak samo, ale różnica tkwi w oznaczeniach. Najogólniej mówiąc wersja HIGH stosowana jest w autach z wszystkimi szybami elektrycznymi (sedan/touring tył i przód). Wersja LOW stosowana jest we wszystkich E46 (sedan/touring szyby tylko przód).

Demontaż modułu komfortu GM5 BMW E46 – wyjęcie schowka.

Demontaż modułu komfortu GM5 BMW E46 demontaż schowka

Moduł komfortu schowany jest w łatwo i jednocześnie trudno dostępnym miejscu bo za schowkiem. Musimy go zdemontować. Do odkręcenia mamy 6 śrubek. 3 z nich widoczne są po samym otwarciu schowka. 2 są po bokach i jedna ukryta od dołu.

Demontaż modułu komfortu GM5 BMW E46 demontaż schowka

Demontaż modułu komfortu GM5 BMW E46 demontaż schowka

Po odkręceniu wszystkich śrub, schowek wręcz sam wypada. Mamy wówczas dostęp do kabla latarki jeżeli chcemy doposażyć w nią schowek oraz to dobry moment na wymianę oświetlenia w kabinie na np. LEDowe. Schowek został zdemontowany.

Demontaż modułu komfortu GM5 BMW E46 demontaż panelu oświetlenia nóg.

Panel oświetlenia nóg dostępny jest po rozebraniu schowka. On nie jest przykręcany, ale dosyć sztywno wsadzony.

Demontaż modułu komfortu GM5 BMW E46 demontaż schowkaWyciągamy go popychając lewą część w stronę silnika by wyskoczyła z plastiku konsoli środkowej.

Demontaż modułu komfortu GM5 BMW E46 demontaż schowkaZ tyłu jest metalowy klips. Warto zwrócić uwagę by go nie pogiąć.

Demontaż modułu komfortu GM5 BMW E46 demontaż schowkaLewa strona wysunięta w stronę silnika, czas na prawą. Ją bez problemu musimy spróbować obrócić i ciągnąć do siebie. Wyjdzie bez problemu.

Demontaż modułu komfortu GM5 BMW E46 demontaż schowka

Demontaż modułu komfortu GM5 BMW E46 demontaż schowka

Demontaż modułu komfortu GM5 BMW E46.

Teraz najważniejszy punkt programu – wyciągamy GM5.

Demontaż modułu komfortu GM5 BMW E46 demontaż schowkaBy wyjąć moduł musimy opuścić skrzynkę z bezpiecznikami i przekaźnikami. Zaczynamy od wykręcenia powyższej nakrętki nasadką 10mm.

Demontaż modułu komfortu GM5 BMW E46 demontaż schowkaTeraz musimy wypiąć skrzyneczkę, która zawieszona jest na dwóch zaczepach po lewej i prawej stronie u jej góry.

Demontaż modułu komfortu GM5 BMW E46 demontaż schowkaPo wyjęciu, skrzynka opuszcza się dostatecznie by odpiąć wiązki i wyjąć moduł. Nim to jednak zrobimy, dobrze jest przeciąć trytytkę, która oplata wszystkie wiązki.

Demontaż modułu komfortu GM5 BMW E46 demontaż schowkaTeraz odpinamy wtyczki. Zaczynamy od środkowej, potem ta po lewej i na końcu skrajnie na prawo.

Demontaż modułu komfortu GM5 BMW E46 demontaż schowkaTo są typowe wtyczki takie jak w choćby zegarach. Przekładamy kolorową zawleczkę na drugą stronę, a wtyczka sama się wysuwa. Inaczej wygląda prawa wtyczka – ją trzeba pociągnąć w prawo by się odpięła. Działanie takie samo jak we wtyczce radia.

Demontaż modułu komfortu GM5 BMW E46 demontaż schowkaPo wypięciu kostek moduł można swobodnie wyciągnąć.

Demontaż modułu komfortu GM5 BMW E46 demontaż schowka

Demontaż modułu komfortu GM5 BMW E46 – synchronizacja pilota.

Po wymianie modułu na inny lub naprawie obecnego, może się okazać, że pilot przestał działać, mimo że centralny zamek działa prawidłowo. Co w takiej sytuacji zrobić? Należy wykonać synchronizację pilota w stacyjce.

Warto przed tym etapem skasować błędy zapamiętane ze starego modułu.

To wszystko. Prawda, że proste? W razie pytań i problemów, zapraszam do komentowania.

 

Podobało się? Udostępnij wpis w mediach społecznościowych. Dzięki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj